Plac Bankowy zmienia się w zieloną oazę w centrum Warszawy. Zakończyły się prace po jego zachodniej stronie, gdzie pojawiły się nowe drzewa, byliny i wygodna infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Teraz działania przeniosły się na stronę wschodnią – również tam beton ustępuje miejsca roślinności.
Zakończyły się prace po zachodniej stronie pl. Bankowego. Mieszkańcy mogą już korzystać z nowej zieleni, a także z przebudowanych chodników i drogi dla rowerów. Obecnie działania zostały przeniesione na stronę wschodnią. Tam również przewidziano przebudowę chodników oraz rozpłytowanie nawierzchni – tak jak po stronie zachodniej beton ustąpi miejsca drzewom i roślinności.
Po zachodniej stronie placu zakończono zazielenianie dotychczasowej betonowej przestrzeni przed stołecznym ratuszem i urzędem wojewódzkim. Wokół pomnika Juliusza Słowackiego pojawiły się liczne byliny oraz 16 nowych klonów. Jesienią dołączy do nich jeszcze jeden dąb.
Wygodnie i zielono
Zieleń będzie z czasem rozkwitać, jeszcze silniej podkreślając estetykę placu. Szczególną uwagę przyciąga rabata na osi pomnika, obsadzona „Warszawianką” – rośliną o białych, różowych i fioletowych kwiatach, która według przekazów była pierwszą rośliną, jaka zakwitła na gruzach powojennej Warszawy.
Plac zachęca do odpoczynku – zamontowano tu liczne ławki, a nowa organizacja przestrzeni sprawia, że nawet krótki spacer przez plac jest znacznie przyjemniejszy. Przebudowane zostały zniszczone wcześniej chodniki – nową nawierzchnię stanowią równe płyty. Poprawiono także standard drogi rowerowej.
Miejsce na nową zieleń i przebudowę układu komunikacyjnego udało się uzyskać m.in. dzięki porozumieniu z Zarządem Transportu Miejskiego – dwa przystanki autobusowe połączono w jeden. Rozbetonowano także powierzchnie wyłączone z ruchu oraz wysepki przy parkingu. Nowe zieleńce powstały zgodnie z koncepcją konsultowaną z mieszkańcami, a wszystkie zmiany były uzgadniane z konserwatorem zabytków.
Czas na stronę wschodnią
W lipcu rozpoczęły się prace po wschodniej stronie placu. Wkrótce zniknie tam betonowa nawierzchnia, m.in. w południowo-wschodnim narożniku skrzyżowania z al. „Solidarności” oraz wzdłuż torowiska przy „Błękitnym Wieżowcu” i ul. Senatorskiej. Przebudowie ulegną także fragmenty peronu przystankowego.
Rabata pod wieżowcem zostanie powiększona, a wokół pomnika Stefana Starzyńskiego pojawi się zróżnicowana roślinność, w tym nowe drzewa i róże. Wśród nich znajdzie się nowa polska odmiana róży w kolorze pomarańczowym, nazwana „Prezydent Stefan Starzyński”.
Zmiany obejmą również skwer przy pl. Bankowy 4, wcześniej przygotowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Nasadzone zostaną hortensje bukietowe, trawy ozdobne i byliny. Równolegle prowadzony będzie remont chodników – stare kostki zastąpią nowe płyty w standardzie zgodnym z tym po stronie zachodniej.
Metamorfoza krok po kroku
Transformacja pl. Bankowego realizowana jest etapami. W 2023 r. wyremontowano nawierzchnię wschodniej jezdni placu, a pod koniec tego samego roku zakończono budowę drogi dla rowerów. W północno-zachodniej części placu posadzono 10 platanów, a w południowo-wschodniej – 10 dębów, tworząc nowe szpalery drzew.
Wiosną 2024 r. wykonano rozpłytowanie przy ul. Elektoralnej, gdzie pojawiło się 9 nowych dębów. Latem natomiast zrealizowano remont nawierzchni zachodniej jezdni i odbetonowano pas między jezdniami. Jesienią na przygotowanej powierzchni posadzono kolejne 8 platanów.
Plac Bankowy krok po kroku przechodzi pełną metamorfozę – z betonowej przestrzeni w zieloną, przyjazną mieszkańcom i estetyczną przestrzeń miejską.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.